przeprowadzki okolice warszawy 4

Formalności związane z przeprowadzką

Przeprowadzka to duże przedsięwzięcie, wymagające nie tylko przygotowania logistycznego w postaci odpowiednich samochodów do przewozu rzeczy, ale także załatwienia pewnych formalności, dzięki którym można to zrobić zgodnie z przepisami. O czym zatem trzeba pamiętać, decydując się na przeprowadzkę?

Zameldowanie

Przede wszystkim trzeba się wymeldować ze starego domu albo mieszkania – dzięki temu można bez przeszkód zameldować się w nowym, ale też zostawić za sobą ewentualne koszty, którymi bylibyśmy obciążeni, widniejąc jako mieszkaniec poprzedniego miejsca. To głównie zabezpieczenie dla siebie samego, które zapewnia spokój przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Wymeldowanie może się odbywać poprzez złożenie formularza dostępnego w urzędzie albo wypełnienie formularza, który jest dostępny w internecie – tą drogą sprawę można załatwić szybko i bez wychodzenia z domu. Po wymeldowaniu trzeba zająć się zameldowaniem do nowego miejsca, ponieważ od razu zapyta o to urzędnik (póki co adres zameldowania jest warunkiem koniecznym dla każdego obywatela). Aby się zameldować, można przedstawić następujące dokumenty: umowę najmu, wypis z księgi wieczystej, decyzję administracyjną albo orzeczenie sądu. W przypadku dziecka potrzebny jest skrócony odpis aktu urodzenia.

Zmiany w osobistych dokumentach

Nie obejdzie się bez formalności, jeśli chodzi o zmianę dokumentów osobistych – prawa jazdy, dowodu, dowodu rejestracyjnego itd. Wszystkie dane muszą być aktualne. O ile wymiana dowodu czy paszportu jest bezpłatna, to zmiana prawa jazdy to koszt ok. 100 zł. O formalnościach przy przeprowadzce koniecznie trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także