przeprowadzka z dzieckiem 2

Jak przygotować dziecko na wyprowadzkę?

Przeprowadzka to czas próby dla każdej rodziny. Dotyczy to w szczególności dzieci, dla których najczęściej jest to pierwsza duża zmiana w życiu. Trudno im zrozumieć, że pewne rzeczy i stany ulegają zmianom. Silnie wiążą się z osobami i miejscami, co wynika z ich potrzeby poczucia bezpieczeństwa. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania często jest dla nich bardzo trudna. Rodzice powinni w odpowiedni sposób przygotować swoje dzieci na taką zmianę w ich życiu.

Rozmowa o przeprowadzce

Rozmowy z dzieckiem o przeprowadzce najlepiej zacząć jak najwcześniej i często do nich wracać. Dzięki temu pociecha będzie miała więcej czasu na oswojenie się z tą decyzją. Warto podkreślić pozytywne strony przeprowadzki, mówić o wspólnych planach oraz nowych możliwościach. Należy przy tym w odpowiedni sposób reagować na obawy dziecka i starać się cierpliwie wszystko mu wytłumaczyć. Każda sprawa, o którą pyta dziecko, powinna być wyjaśniona i opisana, co zapewni mu poczucie stabilizacji.

Pokazanie nowego domu

Dziecko musi się oswoić z nowym miejscem. W tym celu warto pokazać mu nowy dom jeszcze przed przeprowadzką, nawet w formie zdjęć nowych miejsc, jego pokoju, ogrodu itp. Jeśli to możliwe, najlepiej będzie zabrać dziecko do nowego miejsca zamieszkania, pospacerować z nim po okolicy oraz pokazać mu ciekawe miejsca.

Szukanie podobieństw i nowości

Zachowanie ciągłości codziennych przyzwyczajeń i upodobań dziecka pomoże w zmianie mieszkania. Przed przeprowadzką warto sprawdzić najbliższą okolicę nowego miejsca stałego pobytu. Jeśli dziecko interesuje się sportem lub ma ulubione miejsca, w których lubi spędzać czas, to należy sprawdzić, czy w nowym miejscu również znajdzie się coś podobnego. Należy mu o tym opowiedzieć, dzięki czemu pociecha szybciej zaadaptuje się do nowych warunków. Jeśli w nowej okolicy znajdują się miejsca, w których dziecko jeszcze nigdy nie było, np. ZOO lub planetarium, to warto to uwzględnić i obiecać wspólne wyjście po przeprowadzce. Rozbudzi to jego ciekawość i będzie pozytywnym doświadczeniem w nowym miejscu zamieszkania.

Sprawdzenie szkół

Najtrudniejsza dla dziecka przy przeprowadzce jest zmiana szkoły. Wiąże się to ze zmianą wychowawcy, nauczycieli, rówieśników, a także oznacza nowy budynek i inną trasę. Przy zapisywaniu dziecka do nowej szkoły należy zebrać jak najwięcej informacji i podzielić się nimi z pociechą

przeprowadzka z dzieckiem

Zaplanowanie przeprowadzki

Organizacja przeprowadzki nie jest łatwa, dlatego warto dobrze ją zaplanować, aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie. Należy zwrócić uwagę na ulubione drobiazgi dziecka i zapakować je do torby podręcznej, np. ulubiona zabawka czy kocyk. W razie potrzeby znajdzie w nich pokrzepienie podczas opuszczania domu. Warto też zaangażować dziecko do pakowania, czyniąc z tego pewną formę zabawy. Dzięki temu przeprowadzka nie będzie dla niego aż taka przykra, a może nawet rozbudzi w dziecku niecierpliwość i ciekawość.

Pożegnanie się z miejscem i z bliskimi

Podczas przeprowadzki nie można poganiać dziecka. Zamiast tego należy dać mu czas na pożegnanie się z domem, co pozwoli mu na przepracowanie własnych uczuć i pogodzenie się z przeprowadzką. Pożegnanie z dotychczasowym domem wzbudza wiele emocji, zarówno u dziecka, jak i u rodziców. Jeśli dziecko widzi sentyment rodziców do miejsca, które samo darzy uczuciem, to łatwiej mu zaakceptować to, że jest to coś normalnego. Należy też umożliwić dziecku pożegnać się z bliskimi, np. z rodziną, przyjaciółmi.

Adaptacja do nowego miejsca

Należy zadbać o to, aby ulubione rzeczy dziecka były przy nim blisko, co jest szczególnie ważne podczas pierwszej nocy w nowym miejscu. Znajome przedmioty pomogą mu poczuć się bezpieczniej i stopniowo przyzwyczajać się do nowego domu. Warto również zaangażować pociechę do urządzania i aranżacji przestrzeni, zwłaszcza nowego pokoju. Niech samo zdecyduje o umieszczeniu kilku rzeczy.

Po przeprowadzce należy spędzać możliwie jak najwięcej czasu z dzieckiem – pokazywać mu nowe miejsca czy pomóc nawiązać przyjaźnie. Dzięki temu nie będzie czuło się osamotnione, co pozwoli mu na szybsze oswojenie się z nowym otoczeniem.
Przeprowadzka nie musi być trudna i stresująca, jeśli się do niej odpowiednio przygotujecie. Jeśli szukają Państwo doświadczonej firmy świadczącej kompleksowe usługi związane z przeprowadzką, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także