przeprowadzki okolice warszawy 5

Pakowanie i opuszczanie mieszkania

Przeprowadzka – jak się pakować? Na pozór prosta sprawa, jednak w praktyce pakowanie wiąże się z chaosem, nerwami, a w najgorszym wypadku zagubieniem lub zniszczeniem przenoszonych rzeczy. Czy można temu zaradzić? Jeśli moment zdania lokalu i konieczności przeniesienia rzeczy zbliżają się wielkimi krokami, czas się zorganizować i zaplanować najważniejsze etapy przeprowadzki.

Od czego zacząć przeprowadzkę?

Najlepiej od przygotowania harmonogramu i kosztorysu. Sam plan przeprowadzki może okazać się skomplikowany i zająć więcej niż jeden wieczór, bo jest mnóstwo rzeczy, o których trzeba pamiętać. Dlatego weź duży arkusz papieru, podziel go na kolumny i wypisz w każdej z nich sprawy do załatwienia, takie jak:

  • formalności związane z opuszczeniem lokalu, wprowadzeniem się do nowego mieszkania/domu, sprawy urzędowe związane ze zmianą dokumentów, wymeldowaniem (pamiętaj, że mieszkanie, które opuszczasz, musi być wolne od wad prawnych, nie może być zadłużone czy obarczone zaległościami czynszowymi), umowy do rozwiązania, np. dotyczące dostarczania usług internetowych, telewizji kablowej, terminy – np. data umówienia się z firmą przeprowadzkową, termin zdania lokalu, a jeśli przeprowadzka przebiega etapami – ich daty i zakres, koszty – przeprowadzka łączy się z kosztami, więc co najmniej kilka tygodni przed przenosinami dobrze jest zrobić plan wydatków – w przypadku, gdy zatrudniasz firmę przeprowadzkową, koszty trzeba ustalić wspólnie i zaplanować, czym dokładnie mają zająć się jej pracownicy, np. czy chcesz, aby spakowali rzeczy i je zabezpieczyli, czy zależy Ci tylko na przewiezieniu ich w nowe miejsce; jeśli wcześniej zrobisz rozeznanie, być może uda Ci się znaleźć tanią firmę lub wynegocjować korzystną stawkę, konieczne zakupy – być może ktoś polecił Ci kartony przeprowadzkowe Ikea lub innej marki albo chcesz zgromadzić wolne pudła, worki, folie czy pianki ochronne, które ułatwią Ci przeprowadzkę i pakowanie – musisz zająć się tym wcześniej, czyli albo kupić, albo popytać znajomych, czy mogą odstąpić Ci tego typu akcesoria przeprowadzkowe.

Tak przygotowaną listę zostaw w widocznym miejscu, aby na bieżąco zapisywać na niej rzeczy, które przyjdą Ci do głowy. Sprawy, które wymagają czasu, bieganiny i załatwiania, postaraj się załatwiać małymi kroczkami, żeby nie skumulowały się na ostatnią chwilę.

Jak zorganizować przeprowadzkę, żeby zaoszczędzić czas?

Przeprowadzka – jak się spakować, żeby wiedzieć gdzie co jest, a potem szybko ulokować rzeczy w nowym miejscu? Zacznij z odpowiednim wyprzedzeniem i najpierw spakuj to, czego na co dzień nie używasz: rzadko noszone ubrania, książki, obrazki ścienne, bibeloty. Wszystkie bardzo dokładnie zabezpiecz, aby nie uległy zniszczeniu. Dobrym pomysłem jest pakowanie ich według pomieszczeń do kolorowych pudeł, np. w zielonych pudłach rzeczy z kuchni, niebieskich – salonu, żółtych – łazienki i tak dalej. Jeśli nie masz kolorowych pudeł, możesz nakleić kolorowe etykiety. Dokładne oznaczanie, co jest w danym pudle lub worku, to zresztą obowiązkowa część pakowania, która nie pozwoli Ci nic zgubić. Jeśli istnieje taka możliwość, możesz dostarczyć to wcześniej na miejsce przeprowadzki. Na sam koniec pozostaw rzeczy najważniejsze (np. dokumenty) oraz te, których najczęściej używasz.

Jak się pakować, gdy przeprowadzka tuż tuż? Jak widzisz, dobra organizacja pakowania to podstawa, jednak oprócz tego postaraj się zostawić mieszkanie w dobrym stanie, zadbaj o jego czystość i wyrzuć niepotrzebne rzeczy. W końcu przeprowadzka jest dobrym pretekstem do zrobienia generalnych porządków.

Przeczytaj również:

Jak zaplanować przeprowadzkę?

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także