przeprowadzka roślin

Transport roślin podczas przeprowadzki. Jak je zabezpieczyć?

W mieszkaniu u niemal każdego z nas można znaleźć wiele ciekawych roślin. Lubimy żyć w otoczeniu natury a kwiatowe doniczki z pewnością stanowią doskonały element dekoracyjny. Nic zatem dziwnego, że po przeprowadzce na nowe miejsce chcemy z powrotem widzieć ulubione rośliny. Niestety źle znoszą one transport, dlatego powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć je na czas przeprowadzki.

Rośliny mogą być bardzo delikatne

Każdy wytrawny hodowca roślin wie, że niektóre gatunki są bardzo wyczulone na jakiekolwiek zmiany. Zbyt duża ilość słońca, mała wilgotność, czy nawet krótkotrwały chłód mogą czasem doprowadzić do szybkiego obumarcia naszych kwiatów. Tym bardziej musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu roślin na czas transportu.

Kluczowe znaczenie będzie miał czas pakowania. Jeśli planujemy umieścić rośliny w kartonowych opakowaniach, powinniśmy postarać się o to, by spędziły w nich jak najmniej czasu. Pamiętajmy też, że są to organizmy żywe, które potrzebują tlenu. Dlatego w opakowaniu warto wykonać kilka otworów doprowadzających powietrze.

przeprowadzka roślin

Przygotowania do transportu roślin rozpoczynamy wcześniej

Znając termin przeprowadzki, możemy rozpocząć przygotowania do niej z odpowiednim wyprzedzeniem. Ze względu na kilkutygodniowy okres aklimatyzacji roślin, powinniśmy przykładowo miesiąc przed planowanym transportem przesadzić kwiaty do odpowiednich doniczek. Przed transportem sprawdźmy również, czy aktualnie wykorzystywane pojemniki są całe i czy nie mają pęknięć oraz innych defektów.

Warto zamówić odpowiednią ilość materiałów do pakowania, a w szczególności kartonowych opakowań, czy folii bąbelkowej. Przewóz ceramicznych doniczek będzie wymagał zastosowania odpowiednich środków amortyzacji. Rośliny najlepiej układać obok siebie, nie nakładając jednej na drugą. W ten sposób ograniczamy możliwość przesuwania się doniczek w czasie jazdy i nie uszkodzimy delikatnych łodyg oraz liści.

W jaki sposób przewieźć duże okazy?

Transport okazałego fikusa może być bardziej problematyczny. Rośliny o dużych rozmiarach wymagać będą dodatkowych zabezpieczeń w postaci sznurków, klamer lub klipsów, którymi warto przymocować je w samochodzie. Zadbajmy o to, by osłonić również części miękkie rośliny, stosując kartonowe pudełka oraz spinając łodygi i liście ze sobą.

Transport dużych roślin prywatnym samochodem może być niemożliwy. W takim wypadku lepiej skorzystać z firmy przeprowadzkowej, która posiada rozbudowaną flotę samochodów i pomoże w zabezpieczeniu okazów na czas przewozu. Pamiętajmy też o podlaniu roślin przed wyjazdem – zwłaszcza wtedy, gdy planujemy kilkugodzinny transport międzynarodowy.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także