przeprowadzka zero waste

Przeprowadzka w stylu zero waste – Jak to zrobić? Praktyczne porady

Nasza świadomość ekologiczna z roku na rok jest coraz większa. Zaczynamy rozumieć, że nasze postępowanie może przyczynić się do niszczenia naturalnych ekosystemów i chcemy zrobić wszystko, by uniknąć negatywnych skutków działań na środowisko. Jak się okazuje, w duchu zero waste można też zrealizować przeprowadzkę. W jaki sposób to zrobić?

Do takiej przeprowadzki lepiej przygotować się wcześniej

Każde przenosiny na nowe lokum wywołują stres, nad którym można zapanować przez odpowiednie zaplanowanie całej operacji. Jeśli chcemy, by nasza przeprowadzka prywatna odbyła się z zachowaniem podstawowych zasad zero waste, powinniśmy zacząć od kompleksowego planu, który uwzględni kolejność transportu poszczególnych akcesoriów oraz sposób ich pakowania.

Do zabezpieczenia tych elementów można wykorzystać materiały, które najczęściej lądują w koszach na śmieci. Mowa tu między innymi o starych opakowaniach po produktach, kartonach, które łatwo znaleźć w sieciowych sklepach czy oryginalnych pudełkach, jakie cżęsto trzymamy na strychu. Wszystkie te materiały pomogą nam zabezpieczyć akcesoria na czas wysyłki.

przeprowadzka zero waste

Folia bąbelkowa nie będzie potrzebna

Pakowanie stabilnych do przewozu mebli czy akcesoriów przygotowanych z wytrzymałych materiałów zwykle nie stanowi dużego problemu. Najczęściej wystarczy je owinąć kartonem i porządnie spiąć pasami w samochodzie transportowym. Są jednak przedmioty codziennego użytku, które wymagają szczególne uwagi, takie jak lustra czy szklane elementy zastawy kuchennej. Do ich zabezpieczenia, zgodnie z ideą zero waste powinniśmy wykorzystać materiały, które mamy pod ręką, takie jak:

  • stare gazety,
  • ręczniki papierowe i materiałowe, a także ścierki kuchenne,
  • zużyte papiery, na których znajdują się niepotrzebne nadruki,
  • odzież, w szczególności ta przygotowana z bawełny.

Wykorzystując dostępne akcesoria, nie tylko dbamy o środowisko, lecz również sporo oszczędzimy w trakcie przeprowadzki. Folia strecz czy bąbelkowa nie jest tanim produktem, a do zabezpieczenia wielu akcesoriów potrzebowalibyśmy duże ilości tego typu materiałów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed organizacją przeprowadzki warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy wszystkich posiadanych akcesoriów na nowym miejscu. Niektóre gadżety są dla nas mniej przydatne, a może z części z nich już w ogóle nie korzystamy. Przeprowadzka to bardzo dobry moment, by się ich pozbyć, przez sprzedaż internetową lub przekazanie osobom potrzebującym. Dzięki temu zmniejszymy też ilość produktów do transportu na nowe lokum.

Warto również pamiętać o zasadach recyklingu. Wiele nieużywanych produktów da się ponownie przetworzyć, trzeba jednak pamiętać o właściwej segregacji. Idea zero waste opiera się również na ograniczeniu zużycia naturalnych zasobów, takich jak prąd czy woda. Dlatego pakowanie przedmiotów najlepiej przeprowadzać przy świetle dziennym, wtedy nie będziemy musieli włączać światła. 

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także